Pri Radio Qe Ju Ndjek Pas Kudo Qe Shkoni
<Promovo Biznesin tuaj> keni deshirë që biznesi juaj të ecë më mir dhe të ka më shumë sukses, atëher na kontaktoni në Whatsup: +383 45 847 788 . Me një ekipë profesionale dhe nga audienca e ndegjueshmërisë, ne ju ofrojm një shërbim profesional. na kontaktoni në Whatsup: +383 45 847 788 .

Aktuale

Kina lëshon raketa ndriçuese pranë helikopterit kanadez në Detin e Kinës Jugore

todayNovember 3, 2023 4

Background
share close

Një avion luftarak kinez lëshoi raketa ndriçuese përpara një helikopteri ushtarak kanadez mbi ujërat ndërkombëtare të Detit të Kinës Jugore të dielën e kaluar, një operacion që oficerët ushtarakë kanadezë thanë se ishte i pamatur dhe mund të kishte rezultuar në rrëzimin e avionit.

“Rreziku për një helikopter në atë rast janë raketat ndriçuese të shkojnë në tehet e rotorit ose motorët, kështu që kjo u kategorizua si e pasigurt dhe jo standarde, joprofesionale”, tha Major Rob Millen, oficer ajror në bordin e fregatës së Marinës Mbretërore Kanadeze.

Incidenti ishte i dyti nga dy takimet që helikopteri i Otavës pati me avionët luftarakë J-11 të Marinës së Ushtrisë Çlirimtare të Popullit Kinez mbi ujërat ndërkombëtare më 29 tetor, që i pa avionët të afroheshin deri në 30 metra nga helikopteri.

Ai tha se Kanadaja dhe vendet e tjera kanë parë që avionët kinezë të afrohen me avionin me krahë të fiksuar në shumë raste, por ishte e rrallë të shihje një veprim të tillë të ndërmarrë kundër një helikopteri, raporton CNN.

Incidenti i parë ishte mbi ujërat ndërkombëtare 34 milje larg nga zinxhiri i ishullit Paracel në pjesën veriore të Detit të Kinës Jugore.

E dyta ishte gjithashtu mbi ujërat ndërkombëtare 23 milje larg nga Paracels.

Helikopteri kanadez po kërkonte për një nëndetëse të zbuluar më parë kur ndodhën incidentet, thanë oficerët në bordin e Otavës.

Written by: admin

Rate it

Similar posts

Aktuale

Udhëheqësit botërorë që po marrin pjesë në Forumin Ekonomik Botëror (WEF) në Davos do të diskutojnë rreth një pandemi të mundshme që mund të shkaktojë 20 herë më shumë

Sëmundja X nuk ekziston, por termi përdoret për të planifikuar një epidemi ndërkombëtare hipotetike të ardhshme të shkaktuar nga një patogjen që ende nuk dihet se shkakton sëmundje te njerëzit, siç përcaktohet nga Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH). OBSH-ja paralajmëron se sëmundja e panjohur X mund të shkaktojë 20 herë […]

todayJanuary 17, 2024 19

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


0%