Pri Radio Qe Ju Ndjek Pas Kudo Qe Shkoni
<Promovo Biznesin tuaj> keni deshirë që biznesi juaj të ecë më mir dhe të ka më shumë sukses, atëher na kontaktoni në Whatsup: +383 45 847 788 . Me një ekipë profesionale dhe nga audienca e ndegjueshmërisë, ne ju ofrojm një shërbim profesional. na kontaktoni në Whatsup: +383 45 847 788 .

Aktuale

Koreja e Veriut dënon testin e dështuar të raketes bërthamore amerikane

todayNovember 3, 2023 4

Background
share close

Edhe pse testi i fundit i raketave bërthamore të ushtrisë amerikane ishte i pasuksesshëm, Koreja e Veriut beson se arma bërthamore amerikane kishte për qëllim Korenë e Veriut dhe për këtë arsye dënon veprimet e SHBA. Vendi paralajmëron gjithashtu për një hakmarrje të mundshme të ashpër.

Koreja e Veriut ka dënuar ashpër testin e dështuar të fundit të një rakete balistike ndërkontinentale amerikane LGM-30G Minuteman III (ICBM) dhe paralajmëroi për hakmarrje për veprimet “provokative” dhe “të pamatur” të Pentagonit kundër Gadishullit Korean.

Rusia tërheq ratifikimin e Traktatit të Ndalimit të Testeve Bërthamore
Rusia tërheq ratifikimin e Traktatit të Ndalimit të Testeve Bërthamore
Të mërkurën, Forcat Ajrore të SHBA-së lëshuan një raketë të aftë për termonukleare Minuteman III nga një bazë në Kaliforni, por ajo u hodh në erë pasi zbuloi një “anomali” gjatë fluturimit. Për herë të parë që nga viti 2016, personeli ushtarak i Koresë së Jugut ishte i pranishëm në test. Shkaku i gabimit ende nuk është bërë i ditur dhe ngjarja është ende nën hetim.

Në përgjigje, një komentator i paidentifikuar ushtarak i Koresë së Veriut i tha Agjencisë Qendrore Koreane të Lajmeve (KCNA) të Premten se prania e “gangsterëve ushtarakë marionetë” të Koresë së Jugut nënkuptonte se kjo armë bërthamore e SHBA me sa duket kishte për qëllim Korenë e Veriut, raporton Reuters. Në koment thuhet gjithashtu:

“Veprimet ushtarake të fundit dhe të vazhdueshme të Shteteve të Bashkuara kundër Koresë së Veriut janë veprime armiqësore jashtëzakonisht provokuese dhe të pamatura që rrisin tensionet ushtarake në Gadishullin Korean”.

Koreja e Veriut është e gatshme të japë një “përgjigje të menjëhershme, të fortë dhe vendimtare”. Si gjithmonë, DPRK do të vazhdojë veprimet e saj ushtarake për të forcuar parandalimin dhe për të siguruar sigurinë strategjike në Gadishullin Korean dhe rajon, tha komentuesi.

SHBA modernizon bombën bërthamore B61
SHBA modernizon bombën bërthamore B61
Komenti kritikon gjithashtu Shtetet e Bashkuara dhe Korenë e Jugut për veprime të ndryshme ushtarake të kohëve të fundit, duke përfshirë vendosjen e bombarduesve bërthamorë strategjikë amerikanë në Korenë e Jugut. Komentatori i Koresë së Veriut dënoi në mënyrë eksplicite vendosjen e fundit të bombarduesve B-52 me aftësi bërthamore në Korenë e Jugut dhe e quajti “ushtrimin e Uashingtonit për të forcuar armët bërthamore” një “përpjekje të rrezikshme për të arritur hegjemoninë ushtarake”.

Në tetor, Koreja e Jugut, Japonia dhe Shtetet e Bashkuara kryen një stërvitje të përbashkët ajrore pranë gadishullit Korean, bashkëpunimi i parë ushtarak i tillë midis tre vendeve. Në stërvitje morën pjesë si një bombardues strategjik amerikan B-52 dhe avionë luftarakë nga të tre vendet. Sipas aleatëve, kjo stërvitje kishte për qëllim ruajtjen e gatishmërisë luftarake në mënyrë që të mund t’i përgjigjej Koresë së Veriut.

Koreja e Veriut, nga ana e saj, e dënoi stërvitjen si përgatitje nga Shtetet e Bashkuara dhe aleati i saj koreano-jugor për një pushtim të vendit.

Written by: admin

Rate it

Similar posts

Aktuale

Udhëheqësit botërorë që po marrin pjesë në Forumin Ekonomik Botëror (WEF) në Davos do të diskutojnë rreth një pandemi të mundshme që mund të shkaktojë 20 herë më shumë

Sëmundja X nuk ekziston, por termi përdoret për të planifikuar një epidemi ndërkombëtare hipotetike të ardhshme të shkaktuar nga një patogjen që ende nuk dihet se shkakton sëmundje te njerëzit, siç përcaktohet nga Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH). OBSH-ja paralajmëron se sëmundja e panjohur X mund të shkaktojë 20 herë […]

todayJanuary 17, 2024 20

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


0%