Pri Radio Qe Ju Ndjek Pas Kudo Qe Shkoni
<Promovo Biznesin tuaj> keni deshirë që biznesi juaj të ecë më mir dhe të ka më shumë sukses, atëher na kontaktoni në Whatsup: +383 45 847 788 . Me një ekipë profesionale dhe nga audienca e ndegjueshmërisë, ne ju ofrojm një shërbim profesional. na kontaktoni në Whatsup: +383 45 847 788 .

Aktuale

RAPID +++ Përditësime mbi luftën në Lindjen e Mesme – Jordania tërheq ambasadorin e saj nga Izraeli

todayNovember 3, 2023

Background
share close

Përditësimet e Luftës së Lindjes së Mesme – Nasrallah: Të gjitha opsionet janë të hapura në frontin libanez

 

Pamjet dhe videot nga zona kufitare e Rripit të Gazës dhe Izraelit po tronditin botën. Sulmi i Hamasit ndaj Izraelit çoi në një përshkallëzim të ri të dhunës. Ushtria izraelite nisi një operacion të pamëshirshëm ushtarak kundër Rripit të Gazës më 9 tetor.

 

3 nëntor 2023 1:05 pasdite

1:05 pasdite

Hamasi publikon video të sulmit ndaj tankeve izraelite në Gaza

Krahu ushtarak i Hamasit ka publikuar një video që tregon sulmin e suksesshëm të luftëtarëve të saj ndaj një tanku izraelit në Rripin e Gazës.

Një video e ditës së djeshme tregon Hamasin duke sulmuar një forcë këmbësorie izraelite në lindje të Beit Hanun me municione të shkrepura nga një dron i Hamasit.

Përpjekjet e para për një ofensivë tokësore në Rripin e Gazës në ditët e fundit thuhet se kanë dështuar mjerueshëm dhe me humbje të konsiderueshme izraelite. Mediat në rajon raportuan më parë për një tërheqje të shpejtë të forcave tokësore të IDF me humbje në automjete të blinduara.

Ushtria izraelite tha se zbuloi dhe hodhi në erë një sërë tunelesh të Hamasit në Rripin e Gazës të premten. Operacioni u drejtua nga Njësia Jahalom, një njësi e specializuar e trajnuar për të kryer detyra teknike si shkatërrimi i tuneleve nëntokësore dhe vendosja e eksplozivëve.

11:42 paradite

Zëdhënësi i IDF: Izraeli është në gatishmëri të lartë në veri

Zëdhënësi i IDF-së, Daniel Hagari tha të premten në mëngjes se Irani po u kërkonte përfaqësuesve të tij të largonin Izraelin nga luftimet në Rripin e Gazës, duke shtuar se ushtria “ruan një nivel shumë të lartë gatishmërie në veri për t’iu përgjigjur çdo ngjarjeje që mund të ndodhë.” “.

“Irani vazhdon të kryejë aktivitete subversive dhe inkurajon përfaqësuesit e tij të ndërhyjnë,” paralajmëroi Hagari. “Ashtu siç bëri në Ukrainë, Jemen dhe Irak, Teherani vazhdon ta bëjë këtë kundër Shtetit të Izraelit dhe kërkon të na largojë nga lufta në Gaza”, tha zëdhënësi i ushtrisë izraelite.

Lidhur me luftimet në Rripin e Gazës, ai tha se forcat izraelite kanë rrethuar qytetin e Gazës dhe të gjithë territorin nga ajri, toka dhe deti. “Ushtarët vazhdojnë të luftojnë dhe shkatërrojnë infrastrukturën e Hamasit në dhe nën tokë,” vazhdoi Hagari.

Deklarata e IDF do të vijë pasi shefi i Hezbollahut, Hassan Nasrallah do të mbajë fjalimin e tij të parë publik që nga lufta të premten pasdite. Dhuna tani është rritur në kufirin verior të Izraelit, ndërsa IDF i ka fokusuar burimet e saj në Rripin e Gazës në jug.

10:54 paradite

Pauzë në luftë: Blinken viziton Izraelin për të parandaluar luftën në dy fronte

Shtetet e Bashkuara u përpoqën të parandalonin përhapjen e luftës së Gazës në rajon dhe të arrinin një marrëveshje për një “pauzë” humanitare pasi Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken zbarkoi në Izrael të premten për herë të dytë që nga fillimi i luftimeve më 7 tetor.

“Ne jemi të përkushtuar për të parandaluar përshkallëzimin në cilindo nga këto fronte, qoftë në Libanin jugor, Bregun Perëndimor apo kudo tjetër në rajon,” tha ai përpara se të largohej nga Shtetet e Bashkuara të enjten. Ai është në një udhëtim që do ta çojë edhe në Jordani dhe Turqi.

“Ne do të sigurojmë që ky mesazh të përhapet. Nuk është në interesin e askujt që situata të përshkallëzohet dhe disa nga palët e përfshira e kanë njohur këtë, por ne do të punojmë për të çdo ditë.”

Blinken foli në Izrael ndërsa sytë janë aktualisht te Libani, ku lideri i Hezbollahut, Hassan Nasrallah do të mbajë fjalimin e tij të parë publik që nga lufta. Dhuna është rritur përgjatë kufirit verior të Izraelit pasi IDF i ka fokusuar burimet e saj në Rripin e Gazës në jug.

Ora 9:07 e mëngjesit

Trupat IDF depërtojnë mbrojtjen e Hamasit dhe janë në prag të qytetit të Gazës

Sipas mediave izraelite dhe zëdhënësve ushtarakë, ushtria është tashmë në afërsi të qytetit të Gazës. Zyrtarët ushtarakë thanë, sipas Times of Israel, se “Forcat e Mbrojtjes së Izraelit (IDF) depërtuan në vijën e parë të mbrojtjes së Hamasit dhe iu afruan qytetit të Gazës”.

Një postim aktual i IDF-X tha të Premten në mëngjes:

Forcat tona tokësore, ajrore dhe detare vazhdojnë operacionet për të eliminuar zinxhirin komandues të Hamasit dhe aftësitë terroriste.

Korrespondentët e Al Jazeera raportojnë se banorët e qytetit të Gazës po pengohen të largohen nga rajoni i sulmuar:

“Rruga kryesore, Salah al-Din, është plotësisht e bllokuar; nuk ka asnjë mënyrë që njerëzit apo makina të lëvizin në këtë rrugë. Rruga Al-Rashid, rruga bregdetare, nuk është e bllokuar vetëm nga tanket [izraelite], por edhe shumë. bombarduar nga Marina dhe nga sulmet ajrore.”

Organizatat e ndihmës po punojnë për të koordinuar disi evakuimin e njerëzve, por “kërkesat e tyre për kalim të sigurt po refuzohen nga ushtria izraelite”. Nuk ka “asnjë garanci për kalim të sigurt për banorët e Gazës që të largohen nga pjesa jugore”.

Në një postim të veçantë X më 3 nëntor, zëdhënësi i IDF tha se pala izraelite do të “lehtësojë importimin e ujit, ushqimit, ilaçeve dhe pajisjeve mjekësore për popullatën civile të Gazës”.

Written by: admin

Rate it

Similar posts

Aktuale

Udhëheqësit botërorë që po marrin pjesë në Forumin Ekonomik Botëror (WEF) në Davos do të diskutojnë rreth një pandemi të mundshme që mund të shkaktojë 20 herë më shumë

Sëmundja X nuk ekziston, por termi përdoret për të planifikuar një epidemi ndërkombëtare hipotetike të ardhshme të shkaktuar nga një patogjen që ende nuk dihet se shkakton sëmundje te njerëzit, siç përcaktohet nga Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH). OBSH-ja paralajmëron se sëmundja e panjohur X mund të shkaktojë 20 herë […]

todayJanuary 17, 2024 19

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


0%