Pri Radio Qe Ju Ndjek Pas Kudo Qe Shkoni
<Promovo Biznesin tuaj> keni deshirë që biznesi juaj të ecë më mir dhe të ka më shumë sukses, atëher na kontaktoni në Whatsup: +383 45 847 788 . Me një ekipë profesionale dhe nga audienca e ndegjueshmërisë, ne ju ofrojm një shërbim profesional. na kontaktoni në Whatsup: +383 45 847 788 .

Aktuale

EKZITIM NË IZRAEL

todayNovember 5, 2023 5

Background
share close

Ministri kërcënon Gazën me asgjësim bërthamor

 

Imazh shembull

Pas zgjedhjeve të fundit, Benjamin Netanyahu hyri në një aleancë të lëkundur me disa parti nacionaliste. Kreu i qeverisë izraelite gjithnjë e më shumë duhet të deklarojë mbështetjen e tij për partnerët e tij. Një nga ministrat e tij foli në favor të bombave atomike në Rripin e Gazës.

Qeveria izraelite është distancuar qartë nga deklaratat e bëra nga një ministër ekstremist i djathtë për veprimet në Rripin e Gazës. Ministri i Trashëgimisë Amichai Eliyahu tha të dielën, kur u pyet gjatë një interviste në radio nëse një bombë bërthamore duhet të hidhet në Rripin e Gazës, “Ky është një nga opsionet”.

Lidershipi dënon deklaratat
Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu më pas tha se komentet e Eliyahut “nuk kishin bazë në realitet”. Izraeli dhe ushtria vepruan “në përputhje me standardet më të larta të ligjit ndërkombëtar për të shmangur dëmtimin e civilëve”.

Kjo do të vazhdojë të bëhet “deri në fitoren tonë” kundër Hamasit islamik që sundon në Rripin e Gazës. Sipas zyrës së Netanyahut, Eliyahu që atëherë është suspenduar.

 

Zitat IconMirë se këta nuk janë njerëzit përgjegjës për sigurinë e Izraelit.

(Bild: AFP)

Ministri i Mbrojtjes i Izraelit, Yoav Gallant

Ministri i Mbrojtjes Yoav Galant dënoi gjithashtu “deklaratat e pabaza dhe të papërgjegjshme” të Eliyahut. “Është një gjë e mirë që këta nuk janë njerëzit përgjegjës për sigurinë e Izraelit,” shkroi ai në një X-Post.

Ministri i përket ekstremit të djathtë
Eliyahu nga partia e ekstremit të djathtë Otzma Yehudit nuk është as pjesë e kabinetit izraelit të sigurisë dhe as kabinetit të luftës të Netanyahut dhe nuk konsiderohet me ndikim.

Written by: admin

Rate it

Similar posts

Aktuale

Udhëheqësit botërorë që po marrin pjesë në Forumin Ekonomik Botëror (WEF) në Davos do të diskutojnë rreth një pandemi të mundshme që mund të shkaktojë 20 herë më shumë

Sëmundja X nuk ekziston, por termi përdoret për të planifikuar një epidemi ndërkombëtare hipotetike të ardhshme të shkaktuar nga një patogjen që ende nuk dihet se shkakton sëmundje te njerëzit, siç përcaktohet nga Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH). OBSH-ja paralajmëron se sëmundja e panjohur X mund të shkaktojë 20 herë […]

todayJanuary 17, 2024 20

Post comments (0)

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


0%